January 21, 2014

Valentine's Day Look- Date Night!

Back in the day, before we were parents, before we owned a house, had a mortgage, and student loans to pay, the hubby and I used to go out for date nights all the time. Only, we didn't call them "date nights" then, because they were easy to come by, and we didn't have to prepare and schedule them weeks months in advance. It's harder for us to go out now because:

1. We have a baby 
2.  We don't have family around
3. Husband's schedule is crazy

Needless to say, I miss having dates with my husband, and we could certainly use one. It's been months, five months, to be exact, since we've had one!

I thought it would be fun to put together a look that I would do if we were going out for Valentine's Day. I was flipping through Cosmopolitan's February issue while Miss A was napping yesterday and fell in love with their suggestions. Here are my top picks!

V-Day Look
dress / shoes / Eyeshadow / Makeup / Face mask / Nail polish

Do you celebrate Valentine's Day? Will you be going out to celebrate? Let me live vicariously through you and tell me all about it! ;)

4 comments:

 1. You know if you lived closer I would totally watch A for you guys to go have a date night! I too, know how it feels to not have one in months. I'm sorry :( However I love that red lacey dress you picked, and the heels! I'm not sure what day of the week Valentines falls on but I'm pretty sure I'll be making a special love day meal for my family. Maybe even throw in something chocolaty and sweet!
  xo

  ReplyDelete
 2. Love that dress! For Valentines-since we've been dating-we stay in. Some times we get Chinese, sometimes we cook a really nice dinner, but whatever we do-we keep it simple. I love it. Of course chocolate is ALWAYS involved! :)

  ReplyDelete
 3. Der Bye Bra Klebe-BH besteht aus selbstklebender Folie in
  Hufeisenform, welche es ermöglicht die Brustwarzen um einige
  Zentimeter nach oben zu positionieren
  Klebe-BH

  ReplyDelete
 4. Perfektní řešení pro Vaše krásná ňadra.
  Vysoce kvalitní holandská značka Bye Bra vznikla v roce 2011. Během dvou let od svého vzniku tento produkt pronikl do více než sta obchodů a modních butiků po celé Evropě. Bye Bra A-B-C pro košíček A,B,C se 4 páry neviditelných podprsenek s okamžitým účinkem poskytuje maximální pohodlí díky své skvělé přilnavé zdvižné síle. Vyrobeno firmou 3M. Bye Bra je perfektní pro společenské šaty nebo pro oblečení bez ramínek či zad. Bye Bra je k dostání v různých velikostech. Můžete si vybrat, která velikost Vám sedí nejvíce.
  Bye Bra je jednoduché řešení, jak rychle a efektivně pozvednout ženská ňadra bez nutnosti operace nebo klasické podprsenky. Bye Bra je vyrobena z tenké a pružné samolepicí fólie, ve tvaru podkovy, s jejíž pomocí je možné posunout bradavky o několik centimetrů výše. Může být také použita jako korekce – například pokud má žena dvě různě veliká prsa nebo každé prso má jiný tvar či pokud jsou bradavky různě vysoko. Pro košíčky A-C existuje Bye Bra A-C.
  Neviditelná podprsenka
  Neviditelných podprsenek
  Podprsenka bez raminek

  ReplyDelete

Thanks for stopping by!

 
BLOGGER TEMPLATE BY DESIGNER BLOGS